ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
جمعه - ۳۰ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :
سرفصل

سرفصل (5)

 

طبقه بندي هاي فرزند

حمل و نقل شهری

حمل و نقل شهری (0)

 روند سریع توسعه شهرنشینی منجر به افزایش تقاضا برای زیرساختها نظیر تأمین آب آشامیدنی، شبکه برق و ایجاد امکانات حمل و نقل و .... گردیده است. عدم کفایت سیستم موجود یا مدیریتهای موازی در بخش مدیریت ترافیک شهری موجب افزایش فاصله بین تقاضا و عرضه امکانات حمل و نقل گردیده است. ترافیک ، افزایش قابل توجه زمان جابه جائی، افزایش تصادفات، آلودگی صدا و نزدیک شدن میزان آلودگی هوا به مرزهای تهدید سلامت انسانی از تبعات سیستم حمل و نقل ناپایدار در مناطق شهری می باشد. پایداری تنها با ایجاد تغییرات در طراحی، الگوهای استفاده و مدیریت وسایل نقلیه حاصل نمی شود بلکه با ید تغییراتی در نحوة تفکر نسبت به شناخت و ارزشیابی راهکارهای ممکن برای حل مشکلات حمل و نقل ایجاد گردد. یک سیستم حمل و نقل پایدار نیازمند فعالیتهایی بیش از کنترل آلودگی هوا، ترافیک یا کاهش مصرف سوخت است و بررسی ها نشان داده است که هیچ راه حل منفردی برای حل مشکلات پیچیده حمل و نقل وجود ندارد و رفع. چنین مشکلی نیازمند یک سازوکار جامع ، پویا و قابل اطمینان است 

مدیریت پایدار حمل و نقل اثرات توسعه حمل و نقل را بر روی کارایی اقتصادی، موضوعات زیست محیطی، مصرف منابع، کاربری اراضی و عدالت اجتماعی مورد توجه قرار می دهد و به کاهش اثرات زیست محیطی، افزایش بازدهی سیستم حمل و نقل و بهبود وضعیت زندگی اجتماعی کمک می کند و هدف آن سیستم افزایش کارآیی و جابه جائی کالاها، خدمات و افراد با حداقل مشکلات دسترسی است . که بدون سازماندهی مجدد استراتژیها، سیاستها و برنام هها قابل دستیابی نخواهد بود واقعیت این است که وضعیت جابه جائی مردم در دنیای امروز نامطلوب است و بدون انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه بدون شک در آینده نزدیک تبدیل به یک بحران خواهد گردید لذا هم کشورهای توسعه یافته و هم در حال توسعه ناگزیر به حرکت بسوی مدیریت پایدار حمل و نقل هستند و برای حل معضلات عدیده ترافیکی در شهرها می بایست مبانی و اصول حمل و نقل پایدار را به عنوان مرکز ثقل برنامه های آتی حمل و نقل مد نظر قرار دهند.

 

مشاهده موارد...

صنایع حمل و نقل

نوشته شده توسط | منتشرشده در: صنایع حمل و نقل |

 بخش حمل و نقل به دليل اهميت ويژه و جايگاه مهمي كه در اقتصاد جوامع بشري دارد يكي از شاخصهاي توسعه يافتگي كشورها محسوب ميشود و پيشرفت و توسعه آن نقش مهمي در ايجاد تحول در ساير بخشهاي صنعتي، كشاورزي و توليدي ايفا ميكند تا جائيكه امروزه بيشتر انديشمندان و صاحبنظران عرصهي اقتصادي، رشدد و توسعه همه جانبه كشورها را مشروط به توسعه بخش حمل و نقل میدادند و اين صنعت را به عنوان محور فعاليتهاي اساسي و زيربنايي و لازمه تحول به حساب مي‌آورند. علاوه بر 1 الی 2 / آن سهم حمل و نقل در اقتصاد ملي نيز انكارناپذير ميباشد، زيرا كه هر واحد رشد اقتصادی در كشورها مستلزمواحد رشد در بخشحمل ونقل است.

 با توجه به اهميت صنعت حمل و نقل كه در بالا به آن اشاره شده برآن شديم تا گزارشي در مورد صنعت حمل و نقل كشور ارائه كنيم. صنعت حمل و نقل از سه بخش حمل و نقل زميني، هوايي و دريايي تشكيل شده است، به خاطر اينكه در بورس فقط شركتهايي حضور دارند كه در بخش حمل و نقل دريايي و زميني فعاليت ميكنند، در اين گزارش بيشتر بر صنعت حمل و نقل زميني و به خصوص حمل و نقلدریایی تأكيد شده است.

هوایی

نوشته شده توسط | منتشرشده در: حمل و نقل هوایی |

توافق بوئینگ برای تأمین مالی هواپیماهای ایران

شرکت هواپیماسازی بوئینگ با یک بانک آمریکایی توافق کرده تا هواپیماهای خریداری‌شده توسط ایران را با مشارکت یک بانک ژاپنی تأمین مالی کند. به گزارش تسنیم، نیمه‌ماه جاری مدیر ارشد شركت هواپیماسازی بوئینگ با اعلام اینكه در مراحل نهایی معامله فروش بیش از 100 فروند هواپیمای مسافربری به ایران هستیم، گفته بود: هیچ هواپیمایی در سال 2016به این كشور تحویل نمی‌شود. دنیس مویلنبورگ در حاشیه كنفرانسی درباره فناوری‌های آینده در شیكاگو افزود: بر اساس این معامله در سال 2016هیچ هواپیمایی تحویل نخواهیم داد. تحویل این هواپیماها یك، دو و سه ساله است، اما این فرصتی قابل توجه برای ماست و من خشنودم كه ببینم ما در حال پیشرفت مداوم در این زمینه هستیم. وی تأكید كرد:‌ در مراحل نهایی كارهای مربوط به ساختار معامله با مشتریان ایرانی قرار داریم و در عین حال با دولت آمریكا در زمینه فرایند دریافت مجوز همكاری می‌كنیم.

یك منبع مطلع در دولت از توافق شركت هواپیماسازی بوئینگ با یك بانك آمریكایی جهت تأمین مالی خریدهای ایران از طریق یك بانك ژاپنی خبر داده است. از زمستان سال گذشته به این سو وزارت راه و شهرسازی برای خرید بالغ بر 238فروند انواع هواپیمای ایرباس، بوئینگ و ای‌تی‌آر با شركت‌های فرانسوی و آمریكایی وارد مذاكره شده و تفاهم‌نامه‌هایی را در این رابطه امضا كرده است. حدود 100 فروند از این هواپیماها بوئینگ، 20 فروند ‌ای‌تی‌آر و حدود 118 فروند نیز ایرباس است. یكی از مشكلات این خرید تعلل آمریكایی‌ها برای صدور مجوز اوفك بود كه چندی پیش وزارت خزانه‌داری این كشور مجوز 17 فروند را صادر كرد. نحوه تأمین مالی و موانع حقوقی یكی دیگر از مشكلات خرید هواپیماهاست كه به‌ نظر می‌رسد بخشی از آنها در حال برطرف‌شدن است. از سوی دیگر مدیر شركت هواپیماسازی بمباردیر كانادا از مذاكرات این شركت با ایران برای فروش هواپیما خبر داد و گفت: نگران به ‌دست‌آوردن سهم خود از سفارشات جدید در ایران نیستیم. طبق گزارش گلوب‌اند میل، مدیر شركت هواپیماسازی بمباردیر كانادا گفت: این شركت در دنبال‌كردن فرصت‌های موجود در بازار ایران كمی دیر عمل كرده، اما بعد از لغو تحریم‌های كانادا علیه ایران، خواهد توانست به رقبای خود برسد. وی اقدام استفان دیون، وزیر امور خارجه كانادا در اوایل امسال مبنی بر لغو تحریم‌ها را در كمك به دسترسی به بازار این كشور مفید خواند. بلمار گفت، هم‌اكنون تیم‌هایی از این شركت در ایران حضور دارند. در حالی‌ كه شركت‌های ایرانی به ‌دنبال مدرنیزه‌كردن صنعت حمل‌ونقل خود هستند، این شركت مستقر در مونترال فرصت‌هایی را برای فروش خدمات ریلی منطقه‌ای و فروش جت‌های مسافربری و هواپیماهای سری سی به ایران مشاهده می‌كند.

دریایی

نوشته شده توسط | منتشرشده در: حمل و نقل دریایی |

نخستین شناور مسافری عراق وارد آب‌های ایران شد

معاون استاندار خوزستان و فرماندار خرمشهر از ورود نخستین شناور مسافری عراق به آب‌های منطقه به منظور جابجایی زائران حسینی خبر داد. ولی‌الله حیاتی گفت: این نخستین‌بار است که یک شناور مسافری از شرکت کشتیرانی عراق برای جابجایی زائران حسینی در آب‌های ایران لنگر می‌اندازند. وی افزود: ما از ورود کشتی‌ها و شناورهای عراق برای کمک به جابجایی زائران اربعین حسینی استقبال می‌کنیم و مطمئناً زائران ایرانی مشتاق هستند با کشتی به عتبات عالیات بروند. معاون استاندار خوزستان با اشاره به مرزهای خرمشهر خاطر نشان کرد: با هماهنگی‌های انجام‌شده به منظور روان‌سازی تردد زائران حسینی در ایام اربعین، از مرز دریایی خرمشهر برای این هدف استفاده می‌شود. فرماندار خرمشهر ضمن اینکه از شرکت‌های کشتیرانی فعال در بنادر خوزستان خواست برای جابجایی زائران اربعین حسینی وارد این عرصه شوند، تصریح کرد: عملیات انتقال زائران از طریق زمینی شلمچه در غرب خرمشهر به عتبات عالیات صورت می‌گیرد. همچنین وی پیش‌بینی کرد کشتی‌های دیگری نیز از بنادر جنوبی عراق برای مشارکت در جابجایی زائران اربعین حسینی وارد آب‌های ایران شوند.

شایان ذکر است در اربعین سال گذشته کشتیرانی والفجر 8 حدود 37هزار زائر ایرانی را از طریق مرز دریایی خرمشهر عازم عتبات عالیات کرد.

ریلی

نوشته شده توسط | منتشرشده در: حمل و نقل ریلی |

بنیان‌گذاری پارادایم جدید در صنعت حمل‌ونقل با تأکید بر توسعه ریلی

وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با رئیس‌جمهور از اهداف و الزامات حمل‌ونقل ریلی کشور گفت. به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، وزیر راه و شهرسازی در نشست رئیس‌جمهور با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با دفاع از ادغام وزارت مسکن و شهرسازی با راه و ترابری بیان کرد: ادغام وزارت خانه‌های راه و مسکن، افزایش ضمانت اجرایی تحقق طرح‌های آمایشی و طرح‌های منطقه‌ای را به همراه داشته است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: راهکار ما بنیان‌گذاری یک انگاره و به عبارتی پارادایم جدید در صنعت حمل‌ونقل با تأکید بر توسعه ریلی خواهد بود. وی همچنین با تأکید بر حمل‌ونقل ریلی اضافه کرد: هدف‌گذاری ما در حمل‌ونقل ریلی، افزایش از 7/32 میلیون تن بار در سال 1392 به 200 میلیون تن در سال 1400، یعنی چیزی حدود 6 برابر است.

آخوندی اظهار داشت: حداقل باید 9000 کیلومتر خط آهن جدید احداث کنیم. این مقدار معادل 90 درصد کل خطوط آهنی است که از ابتدای ورود این صنعت به کشور احداث شده است. در طول یک دوره 8 ساله حداقل باید 2150 واگن به ناوگان ریلی کشور افزوده شود که این مقدار 30 درصد بیشتر از کل واگن‌های موجود است. همچنین باید تعداد واگن‌های مسافری کشور به 3/2 برابر افزایش یابد. بر اساس اخبار منتشرشده، آخوندی در پایان افزود: تعداد واگن‌های باری کشور باید حدود 54000 واگن اضافه شود که این میزان نیز بیش از 5/2 برابر کل واگن‌های باری موجود کشور است.

جاده‌ای

نوشته شده توسط | منتشرشده در: حمل و نقل جاده‌ای |

از سرگیری طرح زوج و فرد از اوایل آبان‌ماه

رئیس پلیس راهور ناجا از اجرای فاز اول طرح کاهش (LEZ) از ابتدای آبان‌ماه سال 1395 خبر داد. سردار تقی مهری گفت: هنگامی که پلیس خودروهای متخلف را متوقف می‌کند یکی از مدارکی که مورد بازبینی قرار می‌گیرد، برگه معاینه فنی است. در حال حاضر در سراسر کشور برگه معاینه فنی توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی به ‌صورت دستی چک می‌شود. رئیس پلیس راهور ناجا از اجرای فاز اول طرح کاهش (LEZ) از ابتدای آبان‌ماه سال 1395 خبر داد. سردار تقی مهری گفت: هنگامی که پلیس خودروهای متخلف را متوقف می‌کند، یکی از مدارکی که مورد بازبینی قرار می‌گیرد، برگه معاینه فنی است. در حال حاضر در سراسر کشور برگه معاینه فنی توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی به‌ صورت دستی چک می‌شود. وی افزود: مقرر شده که از ابتدای آبان‌ماه سال جاری در محدوده طرح زوج یا فرد برگه معاینه فنی خودروها توسط دوربین‌های پلاک خوان چک شود. وی تأکید کرد: با توجه به استقبال مردم و در جهت هماهنگی‌های فنی بیشتر مقرر شد که اجرای این طرح از آبان‌ماه آغاز شود؛ به ‌طوری که دوربین‌ها از ساعت 6:30 صبح تا ساعت 19 در روزهای عادی و در روز پنج‌شنبه از 6:30 صبح تا ساعت 13 برگه معاینه فنی خودروها را از طریق خواندن پلاک چک می‌کنند. رئیس پلیس راهور ناجا از شهروندان پایتخت درخواست کرد ظرف مدت باقی‌مانده برای اخذ برگه معاینه فنی اقدام کنند و این کار را به روزهای پایانی موکول نکنند، چراکه ازدحام مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی در روزهای آخر افزایش می‌یابد. سردار مهری تأکید کرد: شهروندان پس از اخذ برگه معاینه فنی از مراکز معتبر تعیین شده، حتماً صحت برگه معاینه فنی خود را از طریق مراجعه به سامانه یکپارچه معاینه فنی به آدرس www.symfa.moi.ir چک کنند و از صحت آن اطمینان حاصل کنند.